در حال بارگذاری ...
 • رُویِ صَــحنِــه

   
 • فریبا نظری،جامعه شناس:

  باید نیم دیگر جامعه نیز «اون دیگه اینجا زندگی نمی کنه» را ببینند

  فریبا نظری جامعه شناس، پژوهشگر خانواده و زنان گفت: آنچه که مایه اصلی داستان «اون دیگه اینجا زندگی نمی کنه» را می سازد، برابر با زندگی واقعی و روزمره زنان است.

  به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، فریبا نظری جامعه شناس، پژوهشگر خانواده و زنان و از مدیران ارشد بنیاد ملی نخبگان ریاست جمهوری، که مهمان نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمی کنه» به کارگردانی پیام عزیزی و تهیه کنندگی لیلی مقیمی شد درباره این اثر به گفت و گو پرداخت.
  نظری در این مورد که داستان کاراکتر « سحر» تا چه اندازه به واقعیت جامعه و زمان حاضر نزدیک است، گفت: داستان سحر کاملا شبیه به تجربه زیسته واقعی زنان جامعه است. البته ممکن است تمام اتفاقاتی که برای سحر در این نمایش رخ داد،در زندگی یک زن تکرار نشود. منظور اغراق در جمع وقایع، مسائل و مشکلاتی است که برای این زن در این نمایش بوجود آمد. به عنوان یک زن که در این جامعه زندگی می کنم، تصورم این است که حجم مشکلاتی بیشتر از این، درشبانه روز و زندگی روزمره زنان وجود دارد.
   نظری افزود: ما به دلیل سرعت بالای زندگی و درگیری هر کس در مسائل خود، متوجه این مشکلات نمی شویم. بنابراین در یک کلام می توان گفت، آنچه که مایه اصلی داستان «اون دیگه اینجا زندگی نمی کنه» را می سازد، برابر با زندگی واقعی و روزمره زنان است.
  این مدرس دانشگاه درباره اینکه پرداختن به مسائل زنان تا چه اندازه می تواند در حل مشکلاتشان تاثیرگذار باشد، توضیح داد: من همیشه این مسئله را مطرح کرده ام که مهم ترین چالش زندگی زنان در جامعه به دو دسته تقسیم می شود. یکی مباحث قانونی، که نیاز به اصلاح قانون و تدوین قوانین جدید دارد و دیگری اصلاح فرهنگ عمومی جامعه است، که از ابزارهای مهم تغییر فرهنگ عمومی جامعه، هنر و رسانه است. این نمایش و نظیر این داستان می تواند در اصلاح فرهنگ عمومی خیلی موثر باشد. ما درباره زندگی زنان و گروه های مختلف آنان در جامعه، داده ها و اطلاعات زیادی داریم. پس می توانیم راجع به آنها پژوهش کنیم و آنها را به نمایش بگذاریم که در نتیجه به تغییر فرهنگ عمومی جامعه دست پیدا کنیم، و به اصلاح قوانین بد و نامناسب کمک کرده و قوانین جدید تدوین کنیم.
  این پژوهشگر خانواده نمایش را به تماشاگران توصیه کرد و افزود: برخلاف اینکه اکثریت گمان می کنند زنان باید این نمایش را ببینند، فکر می کنم نیم دیگر جامعه، یعنی مردها نیز برای آشنایی با تجربیات واقعی زندگی زنان در جامعه باید به دیدن این نمایش بیایند. علاوه بر زنان که این تئاتر را می بینند و می توانند با آن همزادپنداری داشته باشند، باید نیم دیگر جامعه را نیز تشویق کنیم که این تئاتر را ببینند.
  نظرات کاربران