در حال بارگذاری ...
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در حاشیه اجرای نمایش در سنگلج

تئاتر به جسارت نیاز دارد

حجت السلام احمد مازنی عضوکمیسیون فرهنگی مجلس عصر دیروز به تماشای نمایش ابوبکر محمدی، فاطمه محمدی نشست.

به گزارش ایران تئاتر، عصر دیروز نمایش ابوبکر محمدی، فاطمه محمدی در میان تماشاگران خود میزبان چند تن از مسئولان و مدیران بود. حجت السلام احمد مازنی نماینده تهران و شمیرانات و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، مهدی شفیعی مدیر کل اداره کل هنرهای نمایشی و پریسا مقتدی مدیر تالار هنر از جمله این میهمانان بودند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به  موضوع  نمایش ابوبکر محمدی، فاطمه محمدی گفت: یکی از معضلات مسلمانان اختلافاتی است که امت اسلامی را درگیر کرده و آن را به صورت مجموعه ای در آورده که در برخی مناطق دائم با هم بجنگند. وی افزود: کشور ما نیز به واسطه اینکه از اقوام و مذاهب مختلف تشکیل شده نیاز به فرهنگ سازی در این زمینه دارد و خوشبختانه این نمایش اثری است که با جسارت تولید شده و ما هم به این نوع نگاه و جسارت اینچنینی در تئاتر و سینما نیاز داریم. مسائل باید شفاف وصریح مطرح شوند تا درمان آنها نیز پیدا شود.

وی با انتفاد از رشد کم بودجه بخش فرهنگ نسبت به سال گذشته گفت: اعتبارات فرهنگی نسبت به سال گذشته  افزایش مختصری دارد اما به صورت کلی من معتقدم نسبت بودجه فرهنگ به دیگر حوزه ها عادلانه نیست و در شان ملت با فرهنگ ایران اسلامی نیست. در این نسبت در قیاس با کل بودجه، سهم فرهنگ ۷ درصد است این یعنی در کل بودجه یک درصد هم مال فرهنگ نیست. این بدان معناست که بودجه در قیاس با امور ده گانه مثل رفاه، معیشت، محیط زیست و ... هنر و مذهب و  تمام  دو و دو دهم درصد است و این در مجموع چیز قابل توجهی نیست .

وی با اشاره به اینکه در دنیای مجازی فضایی ‍پوپولیستی در مورد تخصیص بودجه به امور فرهنگی و دینی ایجاد کرده اند ادامه داد: متاسفانه امروز به شکلی اخبار را انعکاس می دهند گویی بخش زیادی از بودجه به جیب اهالی فرهنگ و دین می رود اما غافل از اینکه اگر همه این امور از قبیل سینما، تئاتر، حوزه و مسجد تعطیل شود هیچ مشکلی از مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور حل نمی شود. وی ادامه داد: به نظر من این شیطنتی است که در این مسیر انجام می شود. حجت السلام مازنی با اشاره به اهمیت تخصیص بودجه در بخش تئاتر افزود: ما در کمیسیون فرهنگی مجلس تلاش می کنیم برای همه بخش ها ی فرهنگ بودجه بگیریم و در این میان نگاه ویژه ای هم به تئاتر داریم.  او با اشاره به اصالت هنر تئاتر گفت: تئاتر می تواند درد های مردم را بیان کند و در کنار آن درمان نیز ارائه دهد.

 حجت السلام مازنی در ادامه با اشاره به اهمیت لزوم حضور  نمایندگان مجلس و دولتمردان در رویدادهای فرهنگی  گفت: نمایندگان مجلس اکثرشان علاقه مند به سینما و تئاتر و سایر رشته های هنری هستند. وی  با اشاره به جلسات اعضای کمیسیون فرهنگی و کمیته فرهنگ و هنر و رسانه با اهالی خانه تئاتر، سینما، موسیقی و هنرهای تجسمی افزود: ما قبل از برگزاری جشنواره های فجر با همه این دوستان جلساتی داشتیم و با آقای شفیعی نیز جلسه داشتیم. وی افزود: یکی از درخواست های نمایندگان مجلس در این ایام از ما تهیه بلیت برای جشنواره هاست و عموما هم به ما مراجعه می کنند چون تنها کمیسیونی که وزارت ارشاد با آن در تعامل است کمیسیون فرهنگی است. این نشان می دهد که دوستان ما در وزارت ارشاد باید با کیسیون های دیگر هم مراوده داشته باشند چون این علاقه مندی در بین اکثر نمایندگان مجلس وجود دارد. رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره  به اهمیت تعامل با کمیسیون های مجلس افزود: وزارت ارشاد باید به سمتی برود که با هیئت رئیسه، کمیسیون های اجتماعی، کمیسیون برنامه و بودجه و  بخش های دیگر مجلس تعامل داشته باشد. من فکر می کنم خوب است دوستان بیشتری از صحن مجلس برای شرکت در این برنامه های دعوت شوند. به ویژه اینکه ما از هفته بعد  بررسی بودجه در صحن مجلس را داریم.

حجت السلام مازنی در پاسخ به این سوال که کمیسیون فرهنگی مجلس چه برنامه ای برای حمایت از آثاری با موضوعیت همزیستی و نزدیکی مذاهب اسلامی در تئاتر دارد گفت: ما بخشی از قوه مقننه هستیم که وظیفه قانون گذاری و نظارت داریم و در همین راستا حجت السلام اختری دبیر مجمع جهانی اهل بیت و حاج آقا محسن اراکی رئیس مرکز تقریب مذاهب اسلامی را به کمیسیون فرهنگی دعوت و گزارش عملکرد و مشکلاتشان را نیز دریافت کردیم. وی افزود: در این مراکز فعالیت های خوبی می شود و به عنوان مثال در مجمع جهانی اهل بیت که ممکن است بعضی ها فکر کنند تنها درجهت تقویت شیعه و یا تقابل با اهل سنت است، فعالیت ها کاملا در راستای وحدت مسلمانان و تقریب مذاهب اسلامی با استفاده از مکتب اهل بیت است.

وی افزود: ما تلاش می کنیم به این دو مجموعه کمک کنیم و خود وزارت فرهنگ و ارشاد هم هر چفدر در این زمینه تلاش کند هم در جهت تقویت جامعه ایرانی مفید است و هم درجهت معرفی انقلاب اسلامی به دنیا. نماینده مجلس در پایان گفت : مجلس و کمیسیون فرهنگی آماده تعامل در این زمینه است و انتظار داریم عزیزان در وزارت فرهنک و ارشاد اسلامی نیز پیگیر این مسائل باشند.
نظرات کاربران