در حال بارگذاری ...
 • رُویِ صَــحنِــه

   
 • وزیر فرهنگ روز جهانی تئاتر را در سنگلج گذراند

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در روز ملی هنرهای نمایشی و روزجهانی تئاتر فروردین در کنار مدیران و هنرمندان تئاتر، به تماشای اجرای نمایش «جعفرخان از فرنگ‌ برگشته» در تالار سنگلج نشست .

  به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، نمایش «جعفرخان از فرنگ‌ برگشته» به کارگردانی رحمت امینی با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمدمجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی ، ارمغان بهداروند مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران،احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران ،اصغر همت مدیر عامل خانه تئاتر، هنرمندان و علاقمندان تئاتر در روز ملی هنرهای نمایشی به صحنه رفت.

  در مراسم آئین چراغ این نمایش اجرای نمایش  ناظرزاده کرمانی و رحمت‌ امینی  به روی صحنه آمدند.ناظرزاده کرمانی ضمن گرامیداشت روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر، گفت: تئاتر باعث می شود فرهنگ جامعه فرهیخته شود. سرمایه گذاری برای تئاتر دراز مدت است و با پرورش افراد تحصیل کرده و فرهیخته، این سرمایه به جامعه باز می گردد.

  وی گفت :من نام تئاتر را " هنر چراغ وآئینه گذارده ام " چرا که هم روشنگری می کند وهم آئینه وبازتاب جامعه است . هزینه ای که برای تئاتر می شود  موجب می گردد که ما نسل بهتر وبا فرهنگ تر وکوشاتر وفهیم تر و انسانی تری را داشته باشیم ، دکترهای بهتر مهندسین بهتر و... این گونه آن هزینه ای که برای هنر تئاتر شده به همراه سودش به جامعه برمی گردد . امروز برای اینکه بدانند کشوری پیشرفته است یا نه به تعداد سالن های تئاتر و به رونق تئاتر درآن کشور نگاه می کنند .

  در ادامه رحمت امینی گفت: زمانی من نمایشنامه قدیمی و ایرانی «جیجک علیشاه» را در تماشاخانه سنگلج به صحنه بردم و دکتر ناظرزاده بعد از تماشای اثر به من گفت که حتما راه اجرای نمایشنامه های ایرانی را ادامه دهم.

  کارگردان نمایش «جعفرخان از فرنگ برگشته» افزود :  من‌ سعی کردم به نمایشنامه «جعفرخان از فرنگ برگشته» وفادار باشم. به نوعی من در این تجربیات خودم آثار تاریخی را مرمت کردم و نام حسن مقدم نابغه نمایشنامه نویسی ۱۰۰ سال پیش را زنده نگه داشتم.

  بعد از این سخنان چراغ اولین اجرای نمایش  توسط ناظرزاده کرمانی روشن شد.
  نظرات کاربران