در حال بارگذاری ...
در آیین شب چراغ "تقلیدنامه زال و رودابه" اتفاق افتاد؛

سوگند سیاه‌باز جوان با حضور دو سیاه‌باز پیشکسوت

آیین شب چراغ نمایش "تقلیدنامه زال و رودابه" با حضور جواد انصافی و داوود داداشی ، دو پیشکسوت سیاه‌بازی برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی تماشاخانه سنگلج؛ شمع  شبچراغ نمایش زال و رودابه  به کارگردانی« محمد حاج محمدی» در پنجمین  روز آبان‌ماه ۱۴۰۲ در جمع پر شور مخاطبان و با حضور جواد انصافی و داوود داداشی سیاه‌بازهای پیشکسوت کشورمان روشن شد.

در ابتدای مراسم محمد حاج محمدی نویسنده و کارگردان این نمایش، پس از خیر مقدم به تماشاگران و ابراز خوشحالی از اینکه نمایش وی  در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه می‌رود گفت: ابتدا با یاد زنده یاد مجید فروغی؛ وزیر پوش تخت حوضی، که دیروز سالروز فوتشان بود صحبتم را آغاز می کنم.

وی ادامه داد: نمایشنامه "زال رودابه " را در فضای کمدی، مبتنی بر مطالعه شاهنامه و طومار نقالی زال و رودابه نوشته‌ام. در نگارش متن و شیوه اجرا نیز قابلیت‌های کمدی و طنزآوری در نمایش‌های شادی آور ایرانی  برایم اهمیت داشت.

جواد انصافی نویسنده، کارگردان و بازیگر نمایش ایرانی و به خصوص سیاه‌بازی، در ادامه مراسم از تاریخ پیدایش سیاه‌بازی مبتنی بر اسناد موجود چند کلامی صحبت کرده و افزود: این سیر تاریخ تا به امروز ادامه داشته است و امشب به تماشای سیاه‌باز جوان خواهیم نشست.

وی از داوود داداشی خواست تا به رسم دیرینه سیاه‌بازها صورت حاج محمدی را سیاه کند .

داوود داداشی بازیگر شناخته شده نمایش سیاه‌بازی نیز در ابتدا از  خاطره روز سیاه شدن خودش به دست مصطفی عرب زاده  در تئاتر پارس یاد کرده و گفت: مصطفی عرب زاده و سعدی افشار از من  قول گرفتند که بعد از پوشیدن خرقه سیاه همیشه به فکر خنداندن مردم باشم.

این پیشکسوت سیاه‌بازی در ادامه آیین سیاه کردن صورت حاج محمدی را برگزار کرد.

جواد انصافی متن سوگند نامه سیاه را قرائت کرد و حاج محمدی سوگند خورد:

"به نام نامی یزدان سوگند یاد میکنم برای شادی مردم از جان و دل کوشا باشم و پاسدار راه استادانمان باشم. با زیردستان و کهتران مهربان و به بزرگان احترام بگذارم. کردار، پندار و گفتار نیک سرلوحه زندگی و کارم باشد. همایون باد این پیمان، گرامی باد این سوگند."

نمایش "زال و رودابه " نوشته و کارگردانی محمد حاج محمدی هر روز غیر از شنبه‌ها ساعت ۱۷:۳۰ در تماشاخانه سنگلج روی صحنه است و علاقه مندان می‌توانند بلیت این نمایش کمدی را از طریق سایت تیوال تهیه کنند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران